Koç, çözümü danışanın kendi kendine bulmasını farklı yöntemler ile sağlar.

Koçun görevi, güçlü sorular sormak, etkin dinlemek ve kişinin tam potansiyelini ulaşması için içerisindeki kaynaklara erişimine destek olmaktır. Koçluk ilişkisi boyunca, kişinin problemlerine değil, kişinin kendisine odaklanmak; onun keşif yolculuğuna eşlik etmek en temel amaçtır. Koçluk yargılama yapmadan, tavsiye ya da öneride bulunmadan, kişileri sorunları ile değil de oldukları gibi görerek gelecek odaklı ilerlemektir.

Koçlukla Neler Mümkün

Hayatınız Dengede mi?

İş ve özel yaşamımızda, olmazsa olmaz değerlerimizi gerçekleştirebildiğimiz zaman dengede oluruz.  Ancak değerlerimizi tatmin etmediğimizde kendi içimizde çatışma yaşarız ve bu denge bozulur; çatışmalar içinden çıkamadığımız problemlere dönüşebilir. Hayatımızda dengeyi bulmak için nelere ihtiyacımız var? Kişisel farkındalığımızı artırarak kendimizi dinlemek,  değerlerimizi keşfetmek, çeşitli bakış açılarından bakarak denge formülümüzü bulmak ve bu formülü hayata geçirmek güzel bir başlangıç.

Öteliyorum Öyleyse Varım

Yapmak istediklerimizi gerçekleştirmek adına adımlar attığımızda akışta oluruz. Ancak ruh halimiz, iç ve dış etkenler zaman zaman isteğimizi yitirip her şeyi ötelememize neden olabilir. Öteledikçe yapılamayanlar bir dağ gibi biriktiğinde, kontrolü tekrar elimize almak için nereden başlayabiliriz? Öteleyerek kendimizi nelerden koruduğumuzun keşfi, harekete geçmek için neye ihtiyaç duyduğumuz ve bizi engelleyen duygusal, zihinsel ve çevresel faktörlerin araştırması ile başlayabiliriz.

Hayır Demek

Yaratacağı etkilerden endişe duyduğu, çatışmadan kaçındığı ya da nasıl söyleyeceğini bilmediği için pek çok kişi “hayır” demekten kaçınır. İş ya da özel yaşantılarımızda gerektiği zaman “hayır” diyememek kendimize olan saygımızın azalmasına, yaşama ve insanlara karşı ciddi öfkeler biriktirmeye ve stresin artmasıyla birlikte bu öfkelerin başkalarına yansıtılmasına neden olabilir. Hayır demeyi öğrenmek için ne gerekiyor? Öncelikle sizi neyin hayır demekten alıkoyduğunu çözmeniz, kendi özgün “hayır” cevabınızı oluşturmanız ve bunu pratik etmeniz, hayır dediğinizde nelerin mümkün olabileceğini deneyimlemeniz gerek.

İlişkilerimizi Güçlendirmek

Sahip olduğumuz ilişkilerin kalitesi yaşamda tatmin olma derecemizi etkileyici özelliğe sahiptir. Modern hayat karmaşıklığı ve yoğunluğu ilişkilerimize yeterli kaliteyi vermemizi engelliyor. Bu karmaşık yaşamda, ilişkilerimizde tatmin olmayı nasıl becerebiliriz? Kendi farkındalığımızı artırmak, hem kendimize hem de karşımızdakine iyi bir dinleyici olmak ve etkili iletişim kurmak sağlam bir başlangıç.

Sürüklenmeden Yaşamak

Hayatta hayallerimizi hedeflere dönüştürüp gerçekleştirdiğimizde mutlu ve huzurlu hissederiz. İşler yoğunlaştıkça, hayat karmaşıklaştıkça, çoğumuz farkında bile olmadan, ‘gerekli’ olarak tanımladığımız şeylere odaklanabilmek için pek çok hayalimizi bir kenara koyuyoruz.   İlk vazgeçtiklerimiz bazen bizi en çok besleyen şeyler olabiliyor.  Yoğun hayatlarımızda sürüklenmek yerine, beslenerek gelişmek ve mutlu hissetmek için neler yapabiliriz? Anda kalabilmek, bizi besleyen ve tüketen aktiviteleri belirlemek ve seçimler yapmak, hayallerimize yer açmak için bizi sabote eden iç seslerimizi dinlemekle başlayabiliriz.

Kaynaklarımızı Hatırlamak

Duygularımız, düşüncelerimiz, hayallerimiz, beden dilimiz bir bütündür ve sizin içinizdeki zengin kaynaklarıdır. Ancak bunları çoğu zaman önemsemez, bazen kafa karıştırıcı bazen de ulaşılamaz olduklarını düşünürüz. Koçluk, bu kaynaklara erişmenize ve potansiyelinizi tam olarak kullanmanıza yardımcı olur ve hareket alanınızı genişletir.

Ücretsiz Tanışma Seansı ile Koçluğu Deneyimleyin!

  Limitsiz Koçlar

  Deniz Hüsrev

  PCC Profesyonel Koç

  Pozitif Psikoloji Uzmanı, Expat Koçu

  Eğitim Tasarımcısı, Fasilitatör

   

  Benim amaçlarımdan bir tanesi, beni değiştiren ve dönüştüren koçluk yolculuğumun meyvelerini insanlarla paylaşmak ve onlara kendi yolculukları boyunca yaşayacakları dönüşümde ve yapacakları keşiflerde eşlik etmek. Siz de sunduğum ücretsiz koçluk seanslarından faydalanmak ve koçluğu deneyimlemek isterseniz, seansınızı buradan ayırtabilirsiniz.

  Zeynep Yetkin Yılmaz

  PCC Profesyonel Koç

  Mindfulness Eğitmeni, Ebeveyn Koçu

  Eğitim Tasarımcısı, Fasilitatör

   

  Yaşamın kaosunun içinde geleceğinize, hayallerinize ve içinizdeki potansiyele doğru bir yolculuğa çıkmak isterseniz burası tam sizin için. Kendinizi yeniden keşfedeceğiniz, hedeflerinizi yeniden tanımlayacağınız, özlemini duyduğunuz hayata doğru kendi belirleyeceğiniz rotada yürümeniz için buradayım.