yenilenme1-696x464

Liderlik edeceğiniz takımı tanımak, projeleri anlamak ya da en basitinden yeni görevinize alışana kadar yaşayacağınız stresi nasıl yöneteceğiniz noktasında kimden nasıl destek alacaksınız? Vücudumuz da zihnimiz de kendini yenileme becerisine sahip ama ancak biz istersek.

Peki, bu gücü kendimizde nasıl bulacağız?

Kariyerinizde her şey istediğiniz gibi, terfi ettiniz, ekibiniz genişledi ya da sorumuluklarınızın arttığı bir göreve atandınız. Posta kutunuz yeni durumunuza alışmanızı beklemeden toplantı taleplerini, yeni projeleri iletmeye başladı bile. Şikayet etme şansınız yok çünkü bu görevi bekleyen pek çok kişi arasından seçildiniz ya da şansınız yaver gitti. Realite buyken herkesin sizden yeni başarılar beklediği bu dönemde artan stresi hissetmeme ya da görmezden gelme şansınız sizce ne kadar? Yeni rolünüze uyumlanmak için nasıl yenileneceksiniz? Liderlik edeceğiniz takımı tanımak, projeleri anlamak ya da en basitinden yeni görevinize alışana kadar yaşayacağınız stresi nasıl yöneteceğiniz konusunda kimden nasıl destek alacaksınız?

Vücudumuz da zihnimiz de kendini yenileme becerisine sahip ama ancak biz istersek. Peki, bu gücü kendimizde nasıl bulacağız? Yönetim bilimi araştırmaları gösteriyor ki, bu gibi durumlarda pek çok eski alışkanlığı, mesela tüm işleri tek başına yapmak ya da tüm toplantılara katılmak gibi eski alışkanlıkları bırakıp zamanı doğru yönetmek ve doğru kişilere delegasyon yapabilmek önem kazanıyor. Peki nasıl? Eski alışkanlıklar bizi her yerde bulur, tabi sistematik olarak siz onları değiştirmeye uğraşmadıkça…

Sizi rahatsız eden stres seviyesinin ya da sorunlara neden olan alışkanlıklarınızın farkına varabilmek için birkaç öneri:

Stres envanteri

Geçen haftaki aktivitelerinizi gözden geçirin. Her aktivite kendinize bir süre ve stres seviyesi belirlemeniz gerekli. Eğer hatırlayamayacak kadar stresliyseniz kendinize 100 puan vermekle başlayabilirsiniz.

Örneğin:

– Yataktan kalkıp işe gitmek için hazırlanmak

– İşte size sorun teşkil eden bir çalışan, partner, iş arkadaşı veya yönetici

– Strese neden olan telefon konuşmaları, yazılı postalar ya da toplantılar

Her durum için stres puanınızı yazarak toplam alın. İşte karşınızda geçen haftanın stres puanı. Kaç çıktı? Şaşırdınız mı?

Kendinizi yenileme envanteri

Geçen haftaki aktivitelerinizi yeniden gözden geçirin:

– Ne zaman içsel olarak huzurlu hissettiniz?

– Sizi gelecek veya şimdi ile ilgili ne heyecanlandırdı?

– Geçmişte ya da gelecekte değil sadece “an”da olduğunuz bir durum düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor?

Bu durumlara meditasyon, yoga, nefes egzersizi veya düzenli olarak spora ayırdığınız zamanı, sadece birisine yardım ettiğiniz ya da çocuklarınızla oyun oynadığınız zamanları ve formal ya da informal olarak birisine koçluk veya mentorluk yaptığınız durumları ekleyin. Toplamı size kendinize ayırdığınız yenilenme zamanını verecek.

Yenilenme skorunuzu stres skorunuza böldüğünüzde kişisel yenilenme rasyonuzu bulmuş olacaksınız. Bu rakam eğer 1’in üzerinde ise ne mutlu size ki yeni sorumluluklara rağmen kendinize değer katabiliyorsunuz. Şimdi bunu çevrenize yaymanın tam zamanı. Birden düşük olanlarsa ne yapacağınızı biliyorsunuz, yukarıda önerilenler ya da sizin için ne işe yarıyorsa süreleri ve aktivite çeşitliliğini artırmak sizin elinizde. Birden fazla aktivite ile kafanızı karıştırmadan her gün sadece tek bir şeye odaklanmakta yarar var

Bu süreci haftalık olarak takip etmek ve gelişimini gözlemlemek size neler katardı bir düşünün

Sizi canlandıran aktivitelerin farkına varmak ve bunların etkisini hissetmek iş yaşamınızdaki performansınız, karar alma süreçlerinizin iyileşmesinden iletişim becerinizdeki değişim gibi pek çok alanda liderlik becerilerinizi geliştirmenizi etkileyecektir. Biz koçlar da bu çalışmalarla hem iş hem özel yaşantımızda daha verimli ve canlı olabilmek için benzer paternleri sürdürerek becerilerimizi geliştiriyoruz.

Farkındalık, meditasyon, dua etmek, spor ya da sadece nefes almak ruhunuzu yenilediği gibi bedeniniz ve hücrelerinizin de yenilenmesine yardımcı olurken özel hayatta kendinize katacaklarınız ise cabası…

http://www.kariyer.net/ik-blog/bize-yenilenmeyi-ogretmediler/

Zeynep Yetkin Yılmaz

Kaynak: https://spark-public.s3.amazonaws.com/lead-ei/Boyatzis%20%26%20Smith%20%282012%29.pdf

Bir yanıt yazın